…és ezt próbáltad már? A Cuha via ferrata
A Via Ferrata vasalt útvonalak a sziklamászás legegyszerűbben teljesíthető típusai, amelyek a legkevesebb előképzettséggel mászhatóak. De vajon tudtad-e, hogy nem kell egészen Olaszországig utaznia, hogy ilyet találj? Nézzük az egyik legcsodásabb magyarországi vasalt utat, a Cuha via ferratát!
Mi az a via ferrata?
A jelentése: vasalt út. A via ferrata egy olyan, „hobbiszinten” is űzhető sziklamászási forma, amit fixen beszerelt kábelek, kiépített hidak, lépcsők, kapaszkodók tarkítanak, segítenek. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne lenne szükséges a megtételükhöz némi kitartás, ügyesség, és természetesen megfelelő felszerelés, de a könnyebb pályákhoz nem kell előzetes tudás vagy gyakorlat a sziklamászásban.
Via ferrata pályák szerte Európában találhatók, sőt Magyarországon is egyre több vasalt út épül, ahol bárki kipróbálhatja ezt az izgalmas sportot.
A Cuha via ferrata
Ahogy a neve is mutatja, a pálya a Bakonyban, a Cuha völgyében fekszik. A túraútvonalakat általában Zircről szokták megközelíteni, itt a családtagok, barátok, akik nem mennek a sziklamászásra, könnyedén eltölthetik az idejük. Gyönyörű, és mind természeti szépségben, sétaútvonalakban és történelmi-művészettörténeti értékekben is bővelkedő városról és környékről van szó, a mászás után is beiktathattok egy sétát. A Cuha-völgy is híres vadregényes, mesés fekvéséről, buján zöldellő növényzetéről, kiemelkedő szikláiról.
A Cuha via ferrata útvonalai mindnekinek elérhetőek, hiszen a 9 út változatos nehézségű:
-
Mohos Csitri „B” 150 m
-
Rövid Vágta „C-D” 130 m
-
Megalómánia +D3″ 250 m
-
Lali király „E” 30 m
-
Bakony Szíve „B” 100 m
-
Makarenkói Plafon „E3” 60 m
-
Lemenet „B” 80 m
-
Ariadne fonala hosszú, de nehéz a patakmeder felett „D+” vagy „E” a lépések használata nélkül 130 m,
-
Bucsek Henrik Emlékút, igazi jó kezdőknek „B-C” 350 m
Megközelítés:
Autóval: Budapest- M1 autópálya- 82 főút 8(Kisbér fele)- 832 út- Bakonygyirót- Bakonyszentlászló- Vinye (vasúti átkelő után jobbra a parkoló)
Vonattal: Budapest, Keleti pu.- Győr- Vinye
Utazási idő: 2 óra Budapestről autóval, vonattal 3- 4 óra (Győri átszállással)
A parkoló mellett a Vinye.hu büfé, itt tudsz felszerelést bérelni 06 30 2384184.
Teljes viaferrata felszerelés: 5000 Ft/szett (sisak, beülő, kantár, kesztyű). Külön is bérelhetők: beülő 3000 Ft, kantár 1000 Ft, sisak 1000 Ft., kesztyű ingyenes.
Finom a zsíros kenyerük is… A büfé mellett gyerek játszótér, árusok, és a hordó kisvonat…
A betonútra visszatérve jobbra fordulunk, balra egy klasszul főző étterem (majd visszafele jó lesz itt enni). A kék jelzést követve leérünk a patakmederbe, ahol néha nincs víz, néha meg sok, akkor a hídon kell átkelni.
Jobbra tartva haladunk az úton, és a bal oldal szikláin találjuk a via ferrata utakat.
Mohos Csitri „B” 150 m
Ez az út gyerekekkel is mászható.
A beszálló kissé eldugott a patak túloldalán az első út.
Kis felmászással kezdődik, de vannak benne gazdagon mesterséges lépések is.
A felmászás után kis vízszintes szakasz…
Újabb kis felmászás…
Majd egy hosszabb vízszintes kötélhídas rész következik…
Végül az erdőben felfelé indul a kis levezetés…
Lejövet az ösvényt követve balra..
Megalománia (C- vészkijárat)
Ez a legvariálhatóbb út. Felfelé C, majd átvált traverzbe, onnan lehet E, vagy D variáns.
Most a C felfelé vezető utat írom le, és utána ki a vészkijáraton, mert ez kezdőknek kicsit kihívás, de ha ügyes, megtudja csinálni.
A beszálló eleje…
Kissé emelkedik, majd séta az erdőben, de igazán a C-t egy vízszintes traverznél érezni meg, ami technikás…
Itt egy kis lemászás levezetésnek, majd egy kb. 10 m kötélhíd.
A híd után meredeken felfelé, kezdetben lazán, de utána bekeményedik…
És eljön az út legneheze mielőtt eléred a kijárat kötélhídját.
Itt balra folytatódik a Megalománia D-E.
De mi a kötélhídon át…
… az ösvényre tartunk, majd a Bakony szíve útjának lejövetelén lemásztunk (B”).
Bakony szíve viaferrata (100 m)
Az turista útról jól látható a beszálló bal oldalt, a nagy pados pihenő előtt. Ezt keresztezi az Ariadne fonala is. Kezdőknek ajánlott laza út, szép kilátással. Első útnak kiváló!
Laza kis sziklamászással indul, majd egy kis földes terasz után keresztezi az Ariadne fonalát, innen enyhén, függőlegesen megy tovább. Ennek az útnak ez a legnehezebb része, innen már gyerekjáték.
Újabb nagyobb párkányon pihenhetsz, majd egy kőhegyre kell felmászni.
Innen az erdőben sétálunk egy kis gerincen, persze közben akkasztatva.
Követve a drótkötelet, még egy kis sziklát megmászunk, és már fent is vagyunk. Itt mellettünk indul a lefelé menő drót, így átakasztunk oda, és elindulunk kicsit arrébb lefelé.
Kicsit sétálgatunk, a drót mellett, majd függőleges lesz a fal, de itt lépések is segítik a lejutást, majd a ferde falon le végig.
A vasúti híd alatt áthaladva kb. 50 m után balra átkelünk a patakon, és a kanyarban megpillantjuk a sziklát, és rajta a táblát. Ez a Bucsek Henrik emlékút.
Ariadné fonala (150 m- B-C-D)
Megközelítés: A patakparti kanyar után középtájon, a padokkal ellátott nagy pihenőnél a patak túloldalán, még a vasúti híd előtt.
A C-D nehézségű útvonal kizárólag profiknak javasolt, 130 méteres szakasz a Cuha-völgyben, 40 méteres szintkülönbséggel. Ha a fém lépéseket nem használod, akkor „E” szintű. A másik szakaszhoz hasonlóan fél-egy órás a mászási idő. A szakasz még a haladók számára is tartogat meglepetéseket, az útvonal során 2 vietnámi hídon is át lehet menni, amiből az egyik kimondottan hosszú, 23 méteres. Az Ariadné fonalát négy szakaszra bonthatjuk: ez a Kis-fal, a Nagy-fal, a Fekete Mamba-torony és a Bakonyalja-fal, amiket különböző szintű előképzettséggel, felszereléssel lehet megközelíteni, így lehetőséget nyújt akár különböző szinteken edzett sziklamászó-társaságok számára is. Az egész pályát alulról a turistaútról végig látni lehet.
A beszállás Posseidon kapja ” B- C”, majd harántlova halad, egy gyors függőleges „D” ez Minosz ugrása, ennyi a bemelegítés. A képen visszatekintés a Minosz ugrásából a B-C-re.
Itt egy kis traverz B-C, és innen már D- fel emelkedik felfelé (Knosszoszi Labirintus). Kis lépések, és nagy karmunka jellemzi, fárasztó. Pihenésre nincs idő, és helyes, így újra vízszintes traverz a kanyarban „D” (Minotauruszi átjáró). Itt végre pihenhetsz, és becsatlakozik lentről egy B-C út ().Így itt kiszállhatsz, vagy átszállhatsz a B-C útra. Ha mennél tovább, akkor egy kis kötélhíd…
Majd traverzen „C” lazításképp egy hosszú kötélhíd (Thézeusz hídja).
Mikor már kellően elfáradtál a kanyarban egy kunsztos átmászás (D-E). A narancssárga hátizsákos lány érkezik le a B folytatáshoz, ami jobbra indul le.
Majd a levezető út B. Ide érkezik a többi Ferrara út kiszállója is, ami ezen a falon van.
A Bucsek Henrik emlékút via ferrara (350 m B-C)
megközelítés: A turista úton a vasúti híd alatt átmész, és utána 50 m- re a kanyarban a túloldalon. A kép a beszállóhelyről készült.
A Bucsek Henrik emlékút egy közepesen nehéz, B-C fokozatú út, kezdőknek is ajánlott. Kevesen tudják, hogy ez a leghosszabb magyarországi ferrata útvonal, Bucsek Henrik hegymászónak állít emléket. A megtételéhez 30-60 perc szükséges, a függőleges szintkülönbség 100 méter (50 m fel- 50 m le). Az útvonal felfelé vezető szakaszban többnyire a természetes útvonalat követi, könnyen járható szakasz. A völgyoldal tetejétől azonban az útvonal meredekké válik, és a nehézség csúcsát a lefelé vezető szakaszon éri el, itt függőleges letörés is található. A szakasz egy felső része költési időszakban, február közepétől a nyár közepéig, júliusig nem látogatható. Ilyenkor a Táborhelyig járható, innen felfelé a Pocakos gerince ki van szedve a drótkötél. Kérlek tartsd tiszteletben!
A beszállás B, majd innen C- re vált a Táborhelyig.
Itt megpihenhetsz a széles párkányon, balra menekülő út található kis ösvény formájában ami a vasúti hídhoz visz.
A szakasz innen költési időszakban, február közepétől a nyár közepéig, júliusig nem látogatható. Ilyenkor a Táborhelyig járható, innen felfelé a Pocakos gerince ki van szedve a drótkötél. Kérlek tartsd tiszteletben!
Következő szakasz a Pocakos gerincre felmászás (C).
Drótkötél nélkül…
És drótkötéllel…
Majd a gerincen (Cuha sétány „A”) sétálhatsz, sok helyen úgy érzed felesleges, de ne akaszd ki a kantárod, mert elég egy rossz mozdulat, és leesel.
Elkezd emelkedni (B), majd egy kis lemászással a nyeregben találod magad immár a vasúti alagút tetején csodás kilátással, pláne ha jön alattad a vonat…
Itt választhatsz, vagy eleged van, és lefelé indulsz (A-B), vagy feljebb mászol a Csúcsfalra a Panoráma Pihenőig (B-C).
Ez könnyű felmászás, majd az út balra fordul, és meredeken leindul vissza a Nyeregbe (A-B). Itt csatlakozik be a lefelé menő út.
Ferde lejtmenetben az Árnyas sétány (A-B), amelyben az árnyékot a fák adják. Majd hirtelen meredeken leindul az út a Bátorság Próbája (B-C) az alagút túloldalán.
Miután leértél az alagút szintéig egy kis köves, morzsalékos ösvény jön jobbra meredeken le, de itt már nincs drótkötél, pedig elkélne, annyira csúszik. Szóval óvatosan! Átkelsz a patakon, és a turista úton mehetsz visszafele.
A Cuha via ferrata vadregényességével, izgalmas szakaszaival kiváló útiterv lehet tapasztalt és haladó mászók számára is!
Alternatív programként második napon a cseszneki viaferratát javaslom, vagy a móri Viaferrata.