Beleesés a viaferrata kantárba
Sokan félünk attól, hogy nem sikerül kimászni egy- egy nehéz részt, és beleesünk a viaferrata kantárba. Bár ez igen ritka, de kalkulálni kell vele. De vajon mihez tudsz kezdeni ebben az esetben? Hogy mászhatsz ki ebből e helyzetből?
A belesés pillanatában mihez kezdj?
A legfontosabb, hogy felkészülj a becsapódásra! Figyeld a falat, aminek neki fogsz csapódni, feszítsd be a kezed, lábad, hogy csillapítani tudd az esést. Ezzel a fizikai sérülések jelentősen csökkenthetők!
A beleesés után melyek a teendők?
- Azonnal tájékoztasd a társaidat: Tájékoztatni kell őket a helyzetről, hogy segítséget tudjanak nyújtani.
- Ellenőrizd a testrészeidet: Nincs- e komolyabb sérülés? Megsérültél-e? Tovább tudsz-e haladni? Ezekről tájékoztasd a társaidat is!
- Próbálj meg visszajutni a drótkötélhez: Meg kell próbálnod visszajutni a drótkötélhez, és felkapaszkodni a következő standpontig.
- Hívj segítséget: Ha komolyabban megsérültél, vagy képtelen vagy visszamászni, akkor azonnal meg kell kezdeni a mentést! Ha a túravezető, és/ vagy a csapat erre felkészült, és van megfelelő felszerelése erre, akkor ők lementik. Ha nem, vagy úgy döntenek, akkor hívnia kell a segítséget, és meg kell várnia, amíg a speciális mentők kiérkeznek. Ők szakképzettek és fel vannak készülve az ilyen helyzetekre, így a lehető legbiztonságosabb módon segítenek majd kijutni a bajból.
Fontos, hogy mindig tartsd szem előtt a biztonsági előírásokat és a helyes használati módszereket a via ferrata kantárral történő mászás során.
Itt három féle eset lehetséges:
- Csak belecsúsztál, vagy beleengedted magad a viaferrata kantárba
- Beleestél, de az esés nem volt túl nagy, így a kantár varrása még nem sérült, nem kezdett el kinyílni
- Nagy esés történt, ami miatt a kantárad varrott része, az energiaelnyelő kinyílt.
Lássuk sorban!
- Ha csak belecsúsztál, akkor a helyzettől függően próbálj meg visszamászni a sziklán a drótig. Ez nem mindig egyszerű, főképpen ha fáradt vagy, vagy nehéz a pálya (D-E-F), vagy akár a kettő kombinációja. Ha visszamásztál, akkor folytathatod a mászást, de már óvatosabban. Ha nincs már elég erőd, akkor a társaid tudnak segíteni a mentésben, vagy a túravezetőd. Érdemes végig segíteni az illetőnek.
- Ha beleestél, de a kantárad nem nyílt fel, akkor hasonlóan az előzőhöz megoldható. Ilyenkor sokat segít, ha egy lépszárad van tartalékba, amit a drótkötélre akaszthatsz. Mi is az a lépszár? Ez lehet egy kötéldarab, vagy heveder, amibe beleléphetsz, vagy akár lehet gyárilag elkészített ún. trapni, ahol több lépőhurok van kialakítva, és ezekben egyre feljebb tudsz lépkedni. Ebben az a nagyszerű, hogy hiába fáradt el a kezed, a lábad sokkal erősebb, és csak fel kell állni ebben, hogy elérd a drótot. Ilyenkor a drótnál az ún. pihenő kantár szárat beakasztva érdemes pihenni 5- 10 percet.
- Mi történik, ha nagy esés történt, és kinyílt az egész kantárad? Ebben az esetben, ha nem függőleges melletted a drót, hanem vízszintes, akkor csak a társmentés segít, vagy valamelyik különleges mentőszolgálat értesítése. Ha a túravezetődnek, vagy a csapatodnak van ebben tapasztalata, akkor akár házon belül is megoldható. Ha szeretnéd ezt megtanulni, akkor ebben is tudok segíteni itt!
0 hozzászólás