Megyer-hegyi tengerszem viaferrata a tó fölött
Többen jeleztétek, hogy nem elérhető az üzemeltető. Ettől függetlenül bérelhető felszerelés fent a tónál!
Ha valami rendkívüli élményre vágysz, keresd fel a Sárospataktól nem messze található via ferratát: 6 fantasztikus pálya vár a Megyer hegyi tengerszemnél!
Megközelítés: Budapest- M3- E79 Felsőzsolca- 37 út- Szerencs- Cirka Pihenőpark (Az út utolsó 2 km- re földes, kavicsos út, így csak lassabban közlekedj
Utazási idő: 2, 5 óra Budapestről autóval
Parkolás: A Ciróka pihenőparknál lévő többszintes parkolóban tudod hagyni a kocsit. Apróköves az emelkedő, így a köveketnaz autó kerekei megcsúsznak. Itt vannak mobil wc-k, melyekbe a bejutás 200 Ft.
Nyitvatartás: A Viaferrata non- stop nyitva, ha van cuccod. A felszerelés bérlés 9- 17 óráig nyáron (más időpontban érdemes bejelentkezni)
Felszerelés kölcsönzés, túravezető bérlés: Fent a Tengerszem Tónál
Elérhetőség: 06 20 220-7026
A Cirka Pihenőpark büféjében üdvözölendő, hogy sok helyi termék kapható, mint például a szörpök, sült tea, vagy a kis alkohol tartalmú Cseles szörp. Külön örültünk a szelektív hulladék gyűjtésnek.
Ha nem bírod a gyaloglást, akkor egy kis terepjáró is fel tud vinni a tóig. Ez oda- vissza 2500 Ft/ fő, csak oda 1500 Ft/ fő.
Víz alatt, víz felett
A szíve mélyén mindenki vágyik egy kis különlegességre, hogy a mindennapokból kiszakadva, lélegzetelállító tájakon átléphesse határait, ugyanakkor szeretjük, ha biztonságos körülmények közt ér ez az élmény. A biztonságos extrém sport szerelmeseinek ideális program a via ferrata; az olasz kifejezés magyar jelentése vasalt út, osztrák és német területeken klettersteig azaz mászóösvény. Ez egy olyan hegyi utat jelöl, ahol fixen beszerelt fém kábelek, létrák, hidak és fém lépések segítik az előrehaladást, karabinerek és beülők gondoskodnak a biztonságodról. Korábban az Alpokig kellett mennünk ilyen utakért, de már Magyarországon is egyre több van belőlük, az egyik legszebb épp a Megyer-hegyi tengerszemnél található.
A Megyer-hegyi tengerszem valójában 1907-ig egy világhírű vulkáni eredetű riolittufa kőbánya volt (ahol malomkövet készítettek), melynek természeti és ember által alkotta egyedi sajátosságait kihasználva egyedülálló vasalt utat hoztak létre 2021- ben. A felhagyott bányában egy mesterséges tó jött létre a lehulló csapadékból. A tó élővilága gazdag. Láthatsz itt ebihalat, békát, siklót, és akár homoki viperát is!
Túra a Megyer- hegyi Tengerszemig
A Ciróka Pihenő bal oldalán indul a széles út, majd egy ismeretterjesztő tábla…
Innen a piros + jelzett utat követjük, ami jó széles, így egy keskenyebb autó is elférne rajta, de persze ne próbáld ki, mert a terepet nem bírná. Meg ugyebár Természetvédelmi Terület. Kb. 100 m szintet megtéve és 1 km után érjük el a Tengerszem tavat.
A tó körül egy 9 állomásos tanösvény is található.
A tó körül több szelfi hely található, így kérünk ne mássz át a korlátokon.
Van itt öltöző helyiség, padokkal, és asztalokkal ellátott pihenő, és 2 nagy hálós pihenő…
Itt található egy kis büfé, ahol nyáron hideg vizet, szörpöt, és sört kérhetsz.
Bent egy malom kő múzeum, és itt bérelhetsz felszerelést, és kérhetsz túravezetést.
Kinek ajánljuk ezeket a pályákat?
Gyakorlatilag jó szívvel ajánljuk a túrát mindenkinek, aki nem tériszonyos és megfelelő fizikai állapotban van. Hegymászótudás, vagy bármilyen előzetes sportmúlt előny, de nem feltétel; a könnyebb pályák teljesen kezdők számára is könnyen meghódíthatóak.
A via ferrata utak közül ez egy remek családi program is lehet, gyerekek számára is élvezhető, izgalmas kaland, bátorságpróba. Viszonylag könnyen teljesíthető pályát is találhatsz a 6 választható útvonal közül, melyek különböző hosszúságúak, 25 és 200 méter között mozognak. A pályák fantáziadús neveket kaptak: az Amfiteátrumon haladva például te is hallathatod a gladiátor-üvöltést, az Ördögkatlan pedig pokoli jó móka lesz! Az összesen 650 méter hosszú pálya együttes mellett 37 hagyományos sziklamászó fal is található itt.
Mindenki számára, aki még csak most kacérkodik ezzel a szabadidős programmal, ideális választás lehet ez a helyszín ahhoz, hogy itt essen át itt a tűzkeresztségen. A mászáshoz szükséges felszerelést a helyszínen is lehet bérelni. Az első alkalommal érdemes túravezetőt kérned, aki megmutatja az alapokat, de a második pályádat már egyedül is tudod teljesíteni! A helyszín különlegessége, hogy a víz fölött mászhatsz, csodálatosan szép környezetben.
Fontos, hogy a kőbánya ölelésében található lefolyástalan tóban tilos a fürdőzés, ezért a nyári kánikulában se tervezz a túrával egybekötött csobbanást. Ha ilyen hűsítő programra vágysz a nagy kaland után, látogass inkább el a sárospataki Végardó fürdőbe.
Viaferráták megközelítése
A viaferraták kiindulópontja kissé visszafelé, ahogy elhagyod a tavat kb. 30 m jobbra egy kis ösvény vezet, de kis fatáblák is segítenek. Ez jobbra tartva bevezet a bányabejárathoz, ahonnan a köveket hordták ki…
Pályák és a pályarajz:
Innen indulnak a pályák egyet kivéve. A kőzet anyaga riolittufa, ami bár könnyen málasztható, de jól tapad.
- Geósok útja 25 m „E”
- Szabó József Emlékút 200 m „C”
- Amfiteátrum 40 m „D”
- Ördögkatlan 70 m „E”
- Édes vizi élet 150 m „D”
- Velociraptor 35 m „C”
A bányabejáratban tudunk beöltözni, ebben a kis kanyonban jó hűvös van nyáron is. A tó szélére kiérve megpillantjuk a beszállókat.
Balra felfelé indul az 1. Geósok útja 25 m „E”, ami bár rövid, de rögtön egy függőleges mászás jól ki is veszi az erődet. Majd vízszintesen folytatódik, és becsatlakozik a Szabó József emlékútba.
Alatta vízszintesen indul a Szabó József Emlékút 200 m „C”
Szabó József Emlékút 200 m „C”
Igazi kezdőknek való út! Izgalmas kezdés, adrenalin a víz felett. Mindenütt kis vas lépések segítenek a nehéz helyeken…
Jön egy kis felfele mászás, és egy hosszabb kötélhíd, ennek végébe csatlakozik be a „D”.
Ennek a végén már lejössz a falról, és egy kis bozótosba érsz. Kicsit pihenhetsz, majd jobbra folytatódik felfelé az út…
A kis bemelegítés után egy hosszabb vízszintes rész traverz következik, ami kiveszi az ember erejét. A végén végre talpra állhatsz, és dönthetsz…
A döntés 3 féle lehet. Első, hogy itt kiszállsz a fentről belógatott statikus kötél segítségével. (Lásd a kép közepén fent a drótnál.)
Vagy folytatod az utad a „C”- n vagy nehezítesz, és itt megcsinálod a „D” hurkot (Amfiteátrum 40 m). Nem túl nehéz, és a hurok visszacsatlakozik a „C”- be.
A „C+ pályát folytatva továbbra is vízszintesen haladsz, majd egy hosszabb kötélhíd jön, kis felmászás, és a korlátnál vége.
Innen balra körbe vezet le az ösvény a bányabejáratig.
Édes Vizi élet 150 m „D”
Ez az út szinte végig körbe a tó körül megy félkörben a víz felett.
A bányabejáratból indul ez is , csak a jobb falról. Felfelé mászás, kis izmos vízszintes szakasz…
Majd következik egy pihenő, levezető pár méter kötélhíd…
Innen fel kell kötni a gatyát, mert elég izmos, és hosszú vízszintes szakasz jön, ahol a karod aztán megdolgozik…
Végre pihenhetsz, ha eléred a hosszú hidat…
Ezt követi egy rövidebb híd, aminek a végén végre talajt foghatsz…
Innen ismét dönthetsz, hogy elsétálsz a bemelegítős Szabó József Emlékút „C” útra, és azon jössz ki, vagy annak a menekülő útján a kötélen. (Innen balra visz le az ösvény a bányabejáratig, vagy jobbra mehetsz a kilátópontba.)
Vagy kemény vagy, és megmászod az Ördögkatlant „E”.
Ördögkatlan 70 m „E”
Az Édes Vizi Élet kötélhídjai után vár egy figyelmeztető tábla, hogy 5000 Ft- ot kell fizetni, ha erről az útról kell lementenie a túravezetőnek!
Egy kis kötélhíd bemelegítésnek…
Majd három szakasznyi kőkemény izom, és lábmunka az út legnehezebb része…
Kis pihenés a párkányon, majd kis felmászás, és újabb kis vízszintes hidak, aminek az utolsója a legnehezebb, amikor már jól elfáradtál. Általában innen kell menteni…
Ha ezen túljutsz, akkor már csak egy laza levezető felmászás a kilátópontba.
Velociraptor 25 m „C”
Ez máshonnan indul. A kölcsönző mellett elsétálsz, és jobbra két kis kőfaragó szállást látsz,
Balra a sziklákra felmászol, és kissé jobbra a bokrok közt meglátod az indulási pontot.
Egy kis felmászás után kis lépésekkel tarkított vízszintes részek jönnek, majd a végén kis felmászás a kilátóponthoz.
A Megyer-hegy környék látnivalói
A Zempléni-hegység legszebb bányatavához két lábbal a földön járva is érdemes el kirándulni. Ha a kölcsönzőtől felmész a kilátópontba, onnan be az erőbe megtalálod. piros csíkot, amin balra kb. 500 m emelkedő után megtalálod az új kilátót.
Az 1997 óta környezetvédelmi területen megtehető könnyed túrahelyszín autóval is jól megközelíthető Sárospatak, Sátoraljaújhely és Károlyháza felől egyaránt. Amennyiben hosszabb időt töltesz a környéken, érdemes a viaferratát összekötni egy sátoraljaújhelyi kalandpark-élménnyel, ha nem volt elég még az adrenalinból, vagy a Sárospatakon található Rákóczy vár felfedezésével, ha társaiddal nem csak természeti élményre vágytok.